На 26-ти януари 2023 г. се проведе най-значимото събитие за строителство, инвестиции, недвижими имоти, иновации - Форум Реал и церемонията по връчването на Годишните Награди за Строителство М2. Над 400 гости от лидерите на индустрията и участници в строително-инвестиционния процес, имаха възможността да се запознаят с основните тенденции, които характеризират пазара.
Събитието се осъществи със съдействието на нашите партньори, сред които са:
Спонсори на годишните награди M2:
Индустрията отбелязва рекордна за строителството година. През 2022 започнатите площи на всички типове сгради е нараснал с над 14,92%. Общо за периода изминалата година са стартирани над 7 611 313 кв. м разгъната застроена площ, което е увеличение с близо 1 млн. кв. м, спрямо същия период на 2021 г. Темповете на нарастване се запазват и през 2022 година се отчита рекорд по обем строителство за последните 14 години.
Жилищата са с най-голям дял от общото строителство в страната като достигат ръст от 23,43%, на преминали в етап строеж площи. Общо са отчетени нови 5 753 542 кв. м РЗП или с 1 092 226 кв. м повече от 2021 г.
В строителството има само рекорди и не се очаква криза
Проведоха са две панелни дискусии, които разискваха възможносите за иновациите и устойчиво строителство. В интересните и динамични разговори участваха Иван Велков президент на FIABCI България и БГФМА, Людмил Даскалов управител от Легранд, инж. Асен Чавдаров управител на Контракт Сити, инж. Иво Трингов от Кордеел България, Ивайло Митев управител на Идея Хоум, Николай Лазаров от Пощенска банка, Антон Иванов от Силико, Добромир Ганев председател на Национално сдружение недвижими имоти, Ангел Ангелов от Сигнифай, инж. Георги Шопов собственик на Тобо Груп, арх. Ангел Захариев от А и А архитекти, Михаил Чобанов управител на Бългериан Пропъртис, инж. Боян Захариев от Електро Проджект и Елена Михайлова от Кредит Център. Те поставиха основните акценти при динамичното развитие на строителния сектор.
От ляво на дясно: д-р Николай Лазаров от Пощенска банка, инж. Иво Трингов от Кордеел България, Людмил Даскалов управител от Легранд, Иван Велков президент на FIABCI България и БГФМА, Ивайло Митев управител на Идея Хоум, инж. Асен Чавдаров управител на Контракт Сити, Антон Иванов от Силико
Всички се обединиха около мнението, че 2022 г. беше една от най-успешните години за пазара.
Криза в строителството няма, единствената криза, според Людмил Даскалов е как да се управляват ръстовете.
Устойчивото строителство се изразява в качеството на реализираните сгради. Културата на потребителите се промени през годините и те търсят повече иновации и повече качество в строителния продукт.
Важно за всяка община е да се работи за децентрализация на властта, като част от данъците за общ доход и данък печалба, да остават в конкретната община, като по този начин тя да има възможност да изгради цялата си вътрешна инфраструктура - ток, път, вода и канали.
Само за последната година, строителния продукт се е повишил с над 20% като себестойност на реализация. В същото време заради демографската криза се наблюдава и оформен дефицит на хора, които да изграждат качествени сгради.
Дискутира се фактът, че в България лихвите по ипотечните кредити са на едни от най-ниските нива в Европа. Според тях, ако има увеличение на лихвените проценти, то няма да е високо, но не е изключено да доведе до спад при продажбите на жилища.
Все пак от лятото на 2022 г. се наблюдава балансиране на ценовите нива и известно охлаждане на жилищния пазар. По отношение продажбите, купувачите стават все по-внимателни и предпазливи.
Според участниците в дискусията, всички трябва да имаме балансирани очаквания за пазара, да не се очакват нов бум.
От ляво на дясно: арх. Ангел Захариев от А и А архитекти, Елена Михайлова от Кредит Център, Михаил Чобанов управител на Бългериан Пропъртис, инж. Боян Захариев от Електро Проджект, инж. Георги Шопов собственик на Тобо Груп, Ангел Ангелов от Сигнифай и Добромир Ганев председател на НСНИ
Има много какво да се желае по отношение на иновациите в жилищното строителство. То съставлява 73% от целия обем новостартирани площи в страната, но в същото време приложението на иновации и нови технологии в сегмента изостава с над 10 години от западноевропейските.
В същото време, зеленото строителство не е задължително да е устойчиво. На политическо ниво трябва ясно да се каже, ако искаме да живеем в зелен свят, колко ще ни струва и до колко ще обеднее обществото.
Очаква се преходен период, но в никакъв случай не и криза. Според участниците криза е било през 2008 заради финансовия сектор, както и 2020 г. заради пандемията. Сега такава не се задава, а по скоро съвсем естествената флуктуация при търсенето на пазарно равновесие.
Една от заплахите пред инвестиционния пазар в страната е спадът на населението на страната. Участниците в конференцията се обединиха около тезата, че цялото ни общество трябва да намери устойчиви политики, които да спрат негативния прираст.
Вижте част от всички водещи анализатори, инвеститори, архитекти, строители и финансови експерти
*Организаторите си запазват правото да променят програмата